Bóle stawu barkowego stanowią drugą, po bólach kręgosłupa, przyczynę dolegliwości narządu ruchu człowieka. Jest to spowodowane uwarunkowaniem anatomicznym  stawu barkowego gdzie na małej przestrzeni jest dużo, mięśni, ścięgien i innych tkanek odpowiedzialnych za prawidłowego funkcjonowanie stawu ramiennego , który realizuje obszerne ruchy w wielu kierunkach. Złożona struktura stawu barkowego i jego funkcja powodują, że procesy chorobowe mają wieloczynnikowy charakter utrudniający właściwe rozpoznanie i ukierunkowanie na leczenie. Z tego względu często w sposób bardzo ogólny określa się większość dolegliwości stawu barkowego „zespołem bolesnego barku” i może mieć różną przyczynę np. problem ze stożkami rotatorów, zmiany zwyrodnieniowe, zniekształcenie fizjologicznej krzywizny odcinka piersiowego, problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, postawa ciała.  Dolegliwości te powodują przeważnie ograniczony zakres ruchu, ból podczas unoszenia ramienia do boku lub w przód, osłabienie siły mięśniowej, problem z wykonywaniem czynności dnia codziennego np. czesanie włosów, zapinanie biustonosza itp.  Czynniki wpływające na problemy ze stawem barkowym to m.in. praca zawodowa, wiek, nadmierny wysiłek i przeciążenie stawu np. sport lub źle wyleczone lub powracające kontuzje.

Jak skutecznie wyleczyć zespół bolesnego barku ?

Przede wszystkim na podstawie dokładnej diagnostyki funkcjonalnej przeprowadzonej przez fizjoterapeutę lub terapeutę manualnego przy pomocy badań obrazowych(USG, Rezonans).  Na podstawię samej oceny objawów bólowych oraz oceny postawy pacjenta można stwierdzić co jest główną przyczyną bólu lub braku ruchomości w stawie barkowym. Odpowiednie testy oceniające długość oraz siłę mięśniową a także dokładny wywiad i badania obrazowe pozwalają na znalezienie dokładnej przyczyny dolegliwości „ zespołu bolesnego barku” a nie tylko na leczeniu objawów.  Odpowiednie techniki terapeutyczne wykorzystywane w fizjoterapii i ćwiczenia ruchowe pozwalają na pozbycie się problemu trwającego dłuższy okres czasu w zaledwie kilka spotkań. Ważnym aspektem jest dobór odpowiednich ćwiczeń terapeutycznych.

Podsumowując problem ze stawem barkowym, może być rozwiązany i wyleczony w krótkim czasie z trwałymi efektami, ale niezbędne do tego są trzy elementy :

  • Odpowiednia diagnoza przeprowadzona przez fizjoterapeutę i wywiad z pacjentem
  • Zastosowanie odpowiednich technik terapeutycznych ukierunkowanych na przyczynę dolegliwości
  • Dobór odpowiednich ćwiczeń i zaleceń jako profilaktyka i zwiększenie efektów terapii

Zapraszam do swojego gabinetu gdzie m.in. zajmuję się problemami „zespołu bolesnego barku”.

Dla czytelników mojego bloga mam niespodziankę. Przypomnijcie podczas wizyty, że byliście tutaj, a ja odwdzięczę się rabatem.