ODCINEK PIERSIOWY KRĘGOSŁUPA – JEGO ROLA W POSTAWIE CIAŁA ORAZ PREWENCJI URAZÓW W SIATKÓWCE.
Odcinek piersiowy kręgosłupa składa się z 12 kręgów piersiowych połączonych z żebrami tworząc klatkę piersiową. Jest to segment kręgosłupa, który bierze udział przede wszystkim w funkcji oddechowej w życiu codziennym, a ruch kręgosłupa piersiowego zachodzi w trzech płaszczyznach. Kręgosłup jako całość stanowi rusztowanie dla ciała oraz umożliwia lokomocję czyli przemieszczanie się. Każdy segment kręgosłupa wykazuje swoją zróżnicowaną budowę i związaną z tym określoną funkcję lub zróżnicowany zakres ruchu.
W odcinku szyjny ze względu na budowę zachodzi największy ruch w płaszczyźnie czołowej czyli skłon boczny, w odcinku lędźwiowym większość zakresu ruchu to zgięcie do przodu, natomiast odcinek piersiowy jest przystosowany do ruchów w płaszczyźnie poprzecznej czyli rotacji. Ta zależność i przystosowanie budowy poszczególnych odcinków kręgosłupa jest kluczowa do zrozumienia funkcji danego stawu i ustalenia odpowiedniej strategii postępowania w przypadku urazów czy prewencji.
Odcinek piersiowy i jego rola w postawie siatkarskiej
W siatkówce prawidłowe funkcjonowanie odcinka piersiowego jest niezmiernie ważne i istotne w kontekście postawy oraz poruszania się na boisku. Po pierwsze prawidłowa mobilność odcinka piersiowego umożliwia nam przenoszenie siły generowanej z kończyn dolnych, mięśni głębokich tułowia na kończynę górną w takich elementach siatkówki jak zagrywka czy atak.
Większość ruchów w siatkówce zachodzi w wzorcach ruchowych tzw. kontralateralnych czyli po przekątnej prawa ręka lewa noga; a ruchy odbywają się we wszystkich trzech płaszczyznach. Ruch dominujący to rotacja. Stąd też prawidłowe funkcjonowanie odcinka kręgosłupa piersiowego kręgosłupa w siatkówce jest niezbędne jeżeli chodzi o poprawę techniki, siły czy prewencji urazów w innych segmentach ciała.
Ciało ludzkie zawsze dąży do wykonania zadania ruchowego po najmniejszej linii oporu, więc jeżeli nie mamy odpowiedniej ruchomości odcinka piersiowego, do której został przystosowany to ruch pojawi się w innym miejscu w ciele, jako kompensacja; narażając inne segmenty ciała na zwiększone obciążenia i związane z tym możliwe kontuzje w dłużej perspektywie czasu.
Ruchomość odcinka piersiowego a ból barku i problemy z plecami
Jak już wcześniej zostało podkreślone brak odpowiedniej funkcji odcinka piersiowego wpływa na inne segmenty ciała. W siatkówce częste kontuzje pojawiają się w obrębie stawu barkowego, kolan i kręgosłupa. Jednym z komponentów, które mogą wpływać na te dolegliwości jest właśnie brak odpowiedniej mobilności odcinka piersiowego.
Często wśród siatkarzy przepukliny kręgosłupa występują na segmentach L4-L5 oraz L5-S1. Jest to spowodowane między innymi nadmierną rotacją odcinka lędźwiowego, który jest najmniej przystosowany do tego ruchu. Sumaryczny ruch rotacji wszystkich kręgów lędźwiowych to zaledwie 10-12 stopni; przy czym ten sam ruch rotacji w kręgosłupie piersiowym to 45-60 stopni. Tak więc odpowiednia ruchomość odcinka piersiowego to nie tylko optymalna pozycja ciała podczas ataku czy przy zagrywce, ale jest to również prewencja urazów kręgosłupa lędźwiowego.
Innym przykładem jest staw barkowy. Aby wykonać pełne zgięcie ramienia i ruch ponad głowę przy odpowiednim ustabilizowaniu głowy kości ramiennej w panewce, niezbędny jest ruch odcinka piersiowego, który umożliwia odpowiednią przestrzeń dla wyrostka barkowego i głowy kości ramiennej podczas ataku. Jeżeli w tym ruchu występują deficyty ruchowe, brak mobilności odcinka piersiowego to przestrzeń między wyrostkiem barkowym a głową kości ramiennej zmniejsza się i powstają cechy konfliktu podbarkowego.
Odcinek piersiowy pełni również inną ważną funkcję jeżeli chodzi o stabilizację przejścia piersiowo-lędźwiowego natomiast jest to temat na osobny artykuł. Odcinek piersiowy pełni istotną rolę w siatkówce jeżeli chodzi o specyficzne ruchy występujące w tym sporcie. Jest to segment ciała, któremu warto poświecić większą uwagę i skupienie jeżeli chcemy, aby nasze osiągnięcia sportowe były na jak najwyższym poziomie przez długi czas bez narażania się na kontuzje
lub kliknij w link
więcej praktyczno-profilaktycznych porad przeczytasz tutaj